Blog

V tejto sekcii nájdeš články týkajúce sa imunity u psov a mačiek a dozieš sa, pri akých zdravotných problémoch vie prípravok PetIMUNE účinne  pomôcť.

Aké ochorenia môžu vzniknúť, ak má mačka slabý imunitný systém?
Aké ochorenia môžu vzniknúť, ak má mačka slabý imunitný systém?

Ak má mačka slabý imunitný systém, môže byť náchylnejšia na rôzne infekcie a ochorenia. Slabý imunitný systém znamená, že mačka má zníženú schopnosť bojovať proti patogénom, ako sú vírusy, baktérie a plesne. Tu sú niektoré z chorôb, ktoré môžu vzniknúť v prípade oslabeného imunitného systému:

  1. Infekcie dýchacích ciest – Mačka s oslabeným imunitným systémom je náchylnejšia na respiračné infekcie, ako sú:
    • Herpesvírusová infekcia mačiek (Feline herpesvirus, FHV-1) – Tento vírus spôsobuje ochorenia horných dýchacích ciest a môže vyvolať symptómy ako kašeľ, kýchanie, výtok z nosa a očí.
    • Calicivirus – Spôsobuje podobné príznaky ako herpesvírus, ale môže viesť aj k vredom v ústach a na jazyku.
  2. Bakteriálne infekcie – Oslabený imunitný systém znižuje schopnosť mačky bojovať proti bakteriálnym infekciám, ktoré môžu postihnúť rôzne orgány, vrátane:
    • Pneumónia – Bakteriálna infekcia pľúc môže viesť k ťažkostiam s dýchaním, kašľu a horúčke.
    • Urinárne infekcie – Bakteriálne infekcie močových ciest sú časté u mačiek so slabým imunitným systémom.
  3. Fungálne infekcie – Oslabená imunita môže umožniť rast húb, ktoré spôsobujú ochorenia ako:
    • Dermatofytóza (lišaj) – Kožná huba, ktorá môže spôsobiť stratu srsti, svrbenie a zápaly na pokožke.
    • Histoplazmóza alebo blastomykóza – Tieto závažné plesňové infekcie môžu postihnúť pľúca, kožu alebo iné orgány.
  4. Vírusové infekcie – Okrem FIV (Feline Immunodeficiency Virus) a FeLV (Feline Leukemia Virus), ktoré priamo spôsobujú oslabenie imunitného systému, môže oslabená imunita viesť k reaktivácii latentných vírusov alebo infekciám novými vírusmi, ako je:
    • FIP (Feline Infectious Peritonitis) – Vírus spôsobuje zápaly v tele, najmä v brušnej dutine alebo hrudníku. FIP je často fatálne ochorenie, ktoré postihuje mačky s oslabeným imunitným systémom.
  5. Parazitárne infekcie – Mačka so slabým imunitným systémom môže mať problém s kontrolou parazitov, ako sú:
    • Toxoplazmóza – Infekcia spôsobená parazitom Toxoplasma gondii, ktorá môže spôsobiť zápaly rôznych orgánov, najmä očí a nervového systému.
    • Giardióza – Problémy s tráviacim systémom, spôsobené parazitom Giardia, môžu viesť k hnačkám, dehydratácii a strate váhy.
  6. Zápaly a chronické infekcie – Oslabený imunitný systém môže tiež viesť k chronickým zápalom, ako je:
    • Chronická gingivitída a stomatitída – Zápaly ďasien a ústnej sliznice, ktoré môžu byť výsledkom infekcie alebo neúčinného imunitného systému.
    • Chronické kožné infekcie – Oslabená imunita môže viesť k opakujúcim sa kožným infekciám, ktoré môžu byť spôsobené baktériami alebo plesňami.
  7. Zhubné nádory – Niektoré typy rakoviny, ako je lymfóm, môžu byť spôsobené infekciami, ktoré sú výsledkom oslabeného imunitného systému. Lymfóm je často spojený s FeLV alebo FIV.

Mačky so slabým imunitným systémom si vyžadujú zvýšenú starostlivosť, pravidelnú veterinárnu kontrolu a v prípade potreby, liečbu infekcií alebo iných zdravotných problémov. Pre ich ochranu je potrebné zabezpečiť, aby boli chránené pred nákazami a rizikovými faktormi, ktoré môžu ich zdravotný stav ešte viac zhoršiť, čo nie je ľahká úloha. Je preto dôležité udržiavať imunitný systém mačky v aktivite tak, aby bol prirodzeným spôsobom schopný bojovať proti vírusom, baktériám a plesniam. S prípravkom PetImune túto neľahkú úlohu určite dokážeš. Viac o PetImune tu »»»

Čítať článok
Kotercový kašeľ
Kotercový kašeľ

Kotercový kašeľ (tiež známy ako parazitický kašeľ alebo kašeľ spôsobený baktériou Bordetella bronchiseptica) je ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u zvierat, ako sú psy, ale môže sa týkať aj niektorých iných zvierat. Tento typ kašľa je spôsobený infekciou dýchacích ciest, ktorá sa prejavuje kašľom, výtokom z nosa a niekedy aj sťaženosťami pri dýchaní.

Súvislosť medzi kotercovým kašľom a imunitou je nasledujúca:

  1. Imunitná odpoveď organizmu: Ak má zviera oslabenú imunitu, je náchylnejšie na infekciu, ako je kotercový kašeľ. Silný imunitný systém môže efektívne bojovať proti baktérii Bordetella bronchiseptica a znižovať závažnosť alebo trvanie ochorenia. Naopak, zvieratá s oslabenou imunitou (napríklad staršie zvieratá alebo zvieratá s inými zdravotnými problémami) môžu ochorieť ľahšie a ich telo nemusí byť schopné rýchlo eliminovať infekciu.
  2. Prevencia očkovaním: Očkovanie je jedným z spôsobov, ako posilniť imunitu proti kotercovému kašľu. Očkovanie zvyčajne stimuluje tvorbu protilátok proti baktérii Bordetella bronchiseptica, čo pomáha organizmu chrániť sa pred infekciou alebo zmierniť priebeh ochorenia. Imunitný systém zvieraťa sa tak stáva pripravený na rýchlu reakciu v prípade nákazy.
  3. Zdravý imunitný systém: Imunita zohráva kľúčovú úlohu v schopnosti organizmu brániť sa pred infekciami a chorobami. Zviera so silným a zdravým imunitným systémom má lepšiu schopnosť získať rýchle uzdravenie alebo eliminovať infekciu, ako zviera s oslabenou imunitou.

Preto je dôležité, aby majitelia domácich zvierat dbali na udržiavanie zdravého imunitného systému svojich zvierat prostredníctvom správnej výživy, pravidelných veterinárnych prehliadok, očkovania a používaním účinných výživových doplnkov, akými je prípravok PetIMUNE. Viac o PetImune tu »»»

 

 

Čítať článok
2 položiek celkom